كودك از چند سالگي مي‌تواند خودش مسواك بزند و نخ دندان بكشد؟

 

بچه‌ها از 7-6 سالگي ديگر مي‌توانند خودشان بدون كمك بزرگ‌ترها مسواك بزنند و نخ دندان بكشند اما تا رسيدن به اين سن بهتر است خودتان مراقبت مستقيمي بر مسواك زدن آن‌ها داشته باشيد؛ بهترين راه آموزش مسواك زدن به كودك اين است كه خودتان نمونه خوبي برايش باشيد و مرتب مسواك بزنيد و همچنين نحوه صحيح مسواك زدن را به او بياموزيد.

 

كودكان هم بايد نخ دندان بكشند

به محض اين‌كه 2 دندان كودك‌تان درآمدند و قابل لمس شدند روزي يك بار لاي آن‌ها را نخ دندان بكشيد.

 

نخ دندان كشيدن براي كودك

تكه‌‌اي نخ دندان به طول نيم متر جدا كنيد.
يك انتهاي نخ را دور انگشت وسط يك دست و تكه دراز را دور انگشت وسط دست ديگر بپيچد.
با كمك انگشت‌هاي شست و سبابه نخ را بين 2 دندانش ببريد و با حركت بالا پايين آهسته به سمت لثه برويد. مراقب باشيد لثه‌اش آسيب نبيند.
وقتي نخ به نزديكي لثه رسيد حركت افقي كوچكي بدهيد و نخ را بالا بكشيد.
حال نخ را كمي از تكه بلندتر نخ از انگشت يك دست باز كنيد و بخش استفاده شده را دور انگشت دست ديگر بپيچيد و اين حركت را براي 2 دندان ديگر انجام دهيد.
دندان‌هاي تَهي را به هيچ وجه فراموش نكنيد.

 

مسواك زدن چند بار در روز؟

درباره نوپايان و خردسالان روزي 2بار دندان فرزندان‌تان را مسواك بزنيد، يك بار صبح يك‌بار هم قبل از خواب؛ مسواك زدن بايد به‌مدت 2 دقيقه طول بكشد، بخشي از اين زمان را هم به مسواك زدن دندان‌هاي عقبي اختصاص دهيد؛ اين قسمت‌ها زودتر از دندان‌هاي پيشين مي‌پوسند.
اگر مي‌خواهيد دندان‌هاي فرزندتان خراب نشوند بعد از خوردن خوراكي‌هاي اسيدي از قبيل نوشابه، آبميوه و همچنين انواع خوراكي‌ها و به‌خصوص شيريني‌جات او را به آب كشي دهان و مسواك زدن تشويق كنيد.
شيار‌هاي سطح دندان ممكن است عميق باشند و با مسواك خوب تميز نشوند. ‌براي پيشگيري از پوسيدگي چنين دندان‌هايي مي‌توانيد به دندانپزشك اطفال مراجعه كنيد تا براي فرزندتان شيار پوش كار بگذارد.

 

دهان شويه فلورايد

كودكان از 4 سالگي مي‌توانند در مطب دندان‌پزشكي فلورايد درماني شوند و از 5سالگي هم تحت نظر دندانپزشك از هر 3-2 شب دهان شويه فلورايد استفاده كنند. به‌طور كلي استفاده از دهان شويه براي كودكاني كه هنوز قادر به نگاه داشتن آب در دهان و قرقره كرده نيستند- اين مهارت حدود 6سالگي كسب مي‌شود- توصيه نمي‌شود.

 

فرزندم را از چند سالگي به دندانپزشكي ببرم؟

بهتر است نوزادتان را در يك سالگي يا 6 ماه پس از اين‌كه نخستين دندانش در آمد به دندان‌پزشكي ببريد. اين مراجعه به دندانپزشك كمك مي‌كند تا هرگونه نابه‌هنجاري و اشكال احتمالي را در دندان‌ها تشخيص دهد و به والدين طريقه صحيح مسواك زدن و رژيم غذايي مناسب را بياموزد. از طرفي كودك هم با محيط، ابزار و سر و صداهاي دندانپزشكي آشنا مي‌شود.

 

برام خمير دندون خوشمزه بخر!

از 2 سالگي به بعد بايد براي كودكان خمير دندان استفاده كرد؛ بهترين خميردندان‌ها خمير دندان‌هاي كودكند، با اين حال مي‌توانيد درباره ميزان فلورايد خمير دندان از دندانپزشك بپرسيد.
اگر خمير دندان كودك مي‌خريد مراقب باشيد فرزندتان به‌دليل طعم و بوي خوب خمير دندان آن را نخورد. اگر فرزندتان اين عادت را پيدا كرده به اندازه يك نخود از خمير دندان بزرگسالان برايش استفاده كنيد.
بسياري از خميردندان‌هاي كودكان رنگ‌هايي جذاب و طعم‌هاي خوشايند كودكانه دارند تا آن‌ها به مسواك زدن تشويق شوند؛ فرزندتان را به داروخانه ببريد و بگذاريد خمير دندان را خودش انتخاب كند. اما مراقب باشيد خمير دندان‌هاي مخصوص بزرگسالان را براي فرزندتان نخريد.