بهداشت دهان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

بسیاری از افرادی که به ما مراجعه میکنند ، دغدغه اصلیشان این است که چرا با وجود اینکه هم از مسواک و هم نخ دندان استفاده میکنند، باز هم دچار پوسیدگیهای مکرر و یا تشکیل جرم در دندانهایشان میشوند؟
در پاسخ باید گفت که یکی از دلایل میتواند عدم مسواک زدن صحیح و یا عدم استفاده از نخ دندان باشد.

هدف اصلی از مسواک زدن

پاک کردن کلیه مواد غذایی و پلاکهای دندانی که حاوی رسوبات مختلف حاوی انواع میکروارگانیسمهای تخریب کننده دندان میباشند و روزانه بر روی دندانها شکل میگیرند.

فواید نخ دندان

واقعیت اینکه در بسیاری موارد سطوح در دسترس دندانها به صورت فیزیولوژیک و یابا خوردن میوه های سفت مثل سیب یا هویج تا حدی تمیز میشوند ، اما مشکل همیشه از مناطقی شروع میشود که در دسترس شستشوی فیزیولوژیک هم نیستند شامل:
۱. شیار لثه
۲. نواحی از دندان که زیر جرم ها قرار گرفته اند.
۳.  نواحی بین دندانی
راه حل اینکه باید برای تمیز نگه داشتن شیار لثه روش مسواک زدنمان را اصلاح کنیم. در صورت تشکیل جرم بر روی دندانهایمان ، حتما جرمگیری کنیم و در نهایت برای تمیز کردن نواحی بین دندانیمان حتما از نخ دندان استفاده کنیم.
خلاصه اینکه اگر میخواهیم از دهان و دندانهایمان مراقبت کنیم چهار قدم اصلی وجود دارد:
۱. حداقل دو بار در روز هر دفعه به مدت ۲ دقیقه با خمیر دندان فلوراید دار مسواک بزنید. بخصوص اول صبح و شبها قبل از خواب
۲. هر روز نخ دندان بکشید، بویژه قبل از خواب.
۳. تعداد دفعات خوردن بین وعده ای را کم کنید.
۴. هر ۶ ماه دندانپزشکتان را بری یک ویزیت دوره ای ببینید.
نمیخواهم سختش کنم. باید ساده بنویسم تا ساده مسواک بزنیم و حتما نخ دندان استفاده کنیم.البته سعی کرده ام آموزش تصویری مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را برایتان در تصویر اولیه این مقاله بگنجانم.

مسواک زدن صحیح

برای مسواک زدن حداقل ۲ دقیقه یعنی ۱۲۰ ثانیه باید وقت گذاشت. در مسواک زدن باید استفاده از حرکات افقی، خشن و پر دامنه ممنوع است. دقت کنید که مسواک زدن باید آرام و با دامنه های کوتاه حرکتی باشد، به شیار لثه ، قسمتهایی از دندانها که سختتر قابل دسترسی هستند به ویژه پشت آخرین دندانها ، اطراف پر کردگی ها و روکشها و اطراف آنها توجه کنید.ترتیب مسواک زدن صحیح :
۱.ابتدا سطح خارجی دندانهای بالا و سپس سطح خارجی دندانهای پایین
۲. تمیز کردن سطح داخلی دندانهای بالا و سپس دندانهای فک پایین
۳. تمیز کردن سطح جونده دندانها
۴. تمیز کردن سطح زبان.
چگونه دندانهایمان را مسواک بزنیم
۱. مسواک را با زاویه °۴۵ در طول شیار لثه ( حد فاصل دندان و لثه) قرار دهید.و با حرکات لغزشی با دامنه کوتاه شیار لثه را تمیز کرده و سپس به سمت سطح جونده بالا ببرید. این حرکت را در تمام نقاط دهان  انجام دهید، در هر حرکت باید تقریبا ۲ تا ۳ دندان در بر گرفته شود.
۲. سطح جونده دندانها را بشویید.
۳. از نوک مسواک برای تمیز کردن پشت دندانها استفاده کنید.
۴. حتما زبانتان را مسواک بزنید. ( در تلاش خواهم بود که مطلب علمی جداگانه ای در زمینه تمیز کردن زبان بنویسم.)

مسواک زبان

آیا مسواک مخصوص زبان وجود دارد؟ واقعیت اینکه در بازار وسایل مخصوص تمیز کننده زبان وجود دارد ، که در تحقیقات نشان داده شده که همان مسواک معمولی که شما برای تمیز کردن دندانهایتان استفاده میکنید به دلیل بریستلها ( موهای مسواک) که میتواند خلل و فرج زبان را تمیز کند بهترین و مناسبترین وسیله برای تمیز کردن زبان است. نکته مهم اینکه قسمتی از زبان که منطقه اصلی تجمع باکتریهاست ، در انتهای زبان قرار دارد و حتما باید آن را تمیز کرد.

نحوه استفاده صحیح از نخ دندان

۱. ۵۰ سانتیمتر از نخ دندان را ببرید.
۲. هر سر نخ دندان را دور انگشت وسط هر دست بپیچید.
۳ . نخ دندان را آرام و با ساپورت انگشت شست ، وارد فاصله بین دو دندان کنید و خارج کنید.
۴. جای نخ دندان را عوض کنید و یک منطقه تمیز را وارد فاصله دو دندان بعدی ببرید.
اینکه چه مارک نخ دندان ( اورال بی ،oral-b، نخ دندان ارکید، نخ دندان مینا) استفاده کنیم؟ ،اینها همگی جزو بهترین مارک نخ دندان محسوب میشوند. اما خوب قیمت نخ دندان oral b معمولا گرانتر است و در عین حال برای کنترل موارد پوسیدگی های بین دندانی بیشتر توصیه میشود. آنچه که مسلم است نفس کشیدن نخ دندان مهمتر از مارک آن است.

نخ دندان اورتودنسی ( نخ دندان مخصوص بریج)

نخ دندان مخصوص اورتودنسی یا بریج را ، super floss میگویند. این نخ دندانها معمولا یک سر نوک تیز دارند و یک بخش اسفنجی که جهت تمیز کردن زیر بریجهای دندانی (dental bridges) ، زیر سیمها و براکتهای اورتودنسی و بعضا فضاهای باز بین دندانی استفاده میشود. به دلیل استفاده مبرم آن جهت روکشهای ایمپلنتC و بریجها، به این دست نخ دندانها ، نخ دندان مخصوص بریج هم می گویند.

مسواک برقی چیست ؟

نوعی از مسواک است که با حرکات نوسانی جلو-عقب و یا نوسانات چرخشی ( در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت) دندانها را تمیز میکند. دو نوع مسواک برقی وجود دارد : سونیک (sonic) و اولتراسونیک( ultrasonic).
در مسواک برقی های سونیک برای حرکت موهای مسواک یک موتور تعبیه شده و در نوع اولتراسونیک با کمک یک کریستال پیزوالکتریک حرکت موهای مسواک اتفاق میفتد.
از لحاظ نوع حرکت سر مسواک برقی، دو نوع ویبراتور و چرخشی نوسانی وجود دارد که تکنیک مسواک زدن با نوع ویبراتور همانند مسواک دستی است اما در نوع نوسانی چرخشی فقط کافی است مسواک برقی را از دندانی به دندان دیگر ببرید.

انواع مسواک برقی

مسواک برقی سونیک

در این انواع مسواک برقی معمولا حرکت بصورت ویبره است . بیشتر مسواک برقی های مدرن از برندهای معروف مثل مسواک برقی اورال بی ( oral b) یا مسواک برقی سونیکار  (sonicare) در این دسته اند.این دسته از مسواک های برقی تاکید بر تمیز کردن دندان از طریق جارو کردن سطح دندان دارند. دامنه حرکت سر این دست مسواک برقی ها وسیع است.

مسواک برقی اولتراسونیک

این دست مسواک برقی ها از امواج اولتراسونیک جهت تمیز کردن دندانها استفاده میکنند. این مسواکهای برقی نیز از ویبره و لرزش سر اما با دامنه حرکت کوتاه استفاده می کنند. این نوع حرکت در سر مسواک برقی باعث شکستن زنجیره های باکتریایی پلاک دندانی و از بین بردن پلاکهای دندانی تا ۵ میلیمتر زیر خط لثه میشوند. بعضی مسواکهای برقی مثل emmi-dent تنها از حرکتهای اولتراسونیک بهره می گیرند اما بقیه مسواکهای برقی مثل ultero و megasonex از هر دو نوع حرکت سونیک و اولتراسونیک بهره میبرند.
در خرید مسواک برقی باید دقت کنید که اکثر برندها مدعی هستند اولتراسونیک هستند اما دامنه امواج مسواک برقی های اولتراسونیک ماورای صوت است یعنی ۱.۶ مگاهرتز. در حالی که مسواکهای سونیک در طول موجی در محدوده امواج صوتی ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز  حرکت می کنند.

مسواک برقی یا مسواک دستی، کدام بهتر است ؟

ادعاهایی وجود دارد که مسواک برقی نسبت به مسواک دستی برتری در برداشتن پلاک دارد، اما در اکثر مقالات آمده که تفاوت فاحشی بین آنها نیست. در واقع در مسواکهای برقی هم روش مسواک زدن و سری مسواک و نوع مسواک برقی بسیار مهم است. در واقع سری مسواکهای برقی هم مثل مسواکهای دستی باید هر سه تا شش ماه عوض شوند.
با توجه به این موضوع تکنیک درست مسواک زدن مهمتر از نوع مسواک است. مسواکهای برقی بیشتر برای افرادی که بعلت معلولیتهای جسمی یا ذهنی قادر به مسواک زدن نیستند و یا کودکان جهت ترغیب به مسواک زدن تجویز می شوند.

بزاق دهان

«بزاق» یا آب دهان شاید به نظر بسیاری از ما آنچنان مهم نباشد. اما تحقیقات ثابت کرده است که با آزمایش این ماده می‌توان به نکات زیادی در مورد وضعیت سلامت افراد پی برد.

طبق تحقیقات اخیر «دانشگاه جان هاپکینز»، بزاق دهان در واقع گنجی از اطلاعات است که بدون هزینه زیادی می‌توان آن را مورد آزمایش قرار داد.

آزمایش بزاق دهان جایگزین مناسبی برای آزمایش خون
یک سوم از قربانیان حمله قلبی بدون اینکه بدانند کلسترول و یا فشار خون آن‌ها بالا بوده، جان خود را از دست می‌دهند. دلیلش هم این است که آزمایش خونی که امروزه برای تشخیص بیماری‌های قلبی از افراد گرفته می‌شود، تجربه سخت و دشواری است. چون این آزمایش نه تنها پرهزینه است، بلکه برای انجام آن باید متحمل درد هم شد. در ضمن افرادی که فوبیای خون دارند، از رفتن به کلینیک‌های پزشکی و بیمارستان‌ها برای انجام آزمایش خون خودداری می‌کنند.

«دکتر گرینجر» و همکارانش آزمایش بزاق دهان را جایگزین آزمایش خون کرده‌اند. طبق گفته‌های محققان، بزاق شامل‌‌ همان پروتئینی است که در خون وجود دارد. وجود مقدار خاصی از «پروتئین واکنش دهنده C» در خون افراد نشان دهنده بیماری‌های قلبی است. در واقع بزاق دهان می‌تواند سالم بودن قلب انسان را نشان دهد. آزمایش بزاق دهان را حتی می‌توان در خانه هم انجام داد. در نتیجه نیازی به رفتن به کلینیک‌های پزشکی و آزمایشگاه نیست.

بزاق دهان میزان استرس فرد را نشان می‌دهد
استرس باعث می‌شود بدن در شرایط «گریز یا فرار» قرار بگیرد. اضطراب، افزایش هورمون آدرنالین، افزایش ضربان قلب و همچنین افزایش ترشح بزاق را در پی دارد. غده‌های بزاقی آنزیمی به نام «آلفا آمیلاز بزاقی» را دهان ترشح می‌کنند که وجود این آنزیم نشاندهنده استرس فرد است.

استرس و ناراحتی‌های احساسی و روانی که یک زن باردار تجربه می‌کند می‌تواند بر روی جنین او هم تاثیر بگذارد. گروه پزشکی جان هاپکینز با اندازه گیری میزان آنزیم آلفا آمیلاز بزاقی مادر، میزان تاثیر استرس مادر بر روی جنین را اندازه گرفتند. آن‌ها میزان تغییرات طبیعی میزان آنزیم بزاقی آلفاآمیلاز را در طول دوره بارداری اندازه گرفتند و به الگویی دست یافتند که در حال بررسی بر روی آن هستند.

بزاق دهان مادر، سیستم ایمنی بدن نوزاد را در برابر بیماری‌ها افزایش می‌دهد
پیش جویدن (عمل جویدن غذا توسط بزرگسالان و دادن آن به نوزاد) روش مناسبی برای اجداد ما بود که به مخلوط کن دسترسی نداشتند. اما شاید در دوره مدرن امروز دوباره این شیوه مد شود. چرا که دانشمندان کشف کرده‌اند که بزاق دهان مادر باعث افزایش سیستم ایمنی بدن نوزاد می‌شود.

پیش جویدن غذا بدن نوزاد را با پاتوژن‌های بیماری زای موجود در بزاق دهان مادر آشنا می‌کند که باعث تولید آنتی بیوتیک در بدن او شده و در نتیجه سیستم ایمنی بدن نوزاد را در برابر پاتوژن‌های بیماری زا در آینده آماده می‌کند.

علاوه بر این، پیش جویدن احتمال ابتلا به بیماری‌های خودایمنی از جمله آسم، (بیماری که در کشورهای صنعتی شایع است) را کاهش می‌دهد. بر اساس اپیدمیولوژی (علم بیماری‌های مسری) یکی از دلایلی که افراد به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند این است که بدن آن‌ها تا قبل از دو سالگی پاتوژن‌های این بیماری‌ها را شناسایی نکرده است.

خوشبختانه بزاق دهان پر از پادتن است که احتمال ابتلا به عفونت‌های باکتریایی را کاهش می‌دهد. در نتیجه بدن نوزاد با خوردن غذای جویده شده مادر پاتوژن‌های بیماری زا را شناسایی و از ابتلا به بیماری جلوگیری می‌کند.

نسخه ژنی بزاق دهان
بزاق دهان شامل نسخه کامل ژن‌های شما است. در نتیجه کار با آن نسبت به روش‌های دیگر آزمایش آسان‌تر است. دکتر رینجر در اینباره می‌گوید: «تن‌ها نصف یک قطره از بزاق دهان برای گرفتن نمونه DNA فرد کافی است. این نمونه‌ها را چندین بار می‌توان گرم و فریز کرد و مورد آزمایش قرار داد.»

دندان قروچه

دندان قروچه در سنین 40 – 20 سال بیشتر دیده می شود اما این مشکل فقط مختص بزرگسالان نیست، بلکه درکودکان نیز وجود دارد. مشخص شده حدود 20 – 15 درصد کودکان دندان قروچه دارند.
دندان قروچه در اطفال معمولاً در 2 دوره زمانی بیشتر دیده می شود؛ در زمان رویش دندان های شیری و زمان رویش دندان های دائمی. اغلب کودکان بعد از این دو دوره عادت دندان قروچه را از دست می دهند. در آن ها نیز همانند بزرگسالان، دندان قروچه بیشتر در موقع خواب دیده می شود و علت اصلی آن هم هنوز مشخص نیست اما در کودکان عواملی مانند تنفس دهانی، بزرگی لوزه، ابتلا به برخی بیماری ها، کمبود مواد غذایی، آلرژی، کرمک، اختلالات غدد و عوامل روانی مانند اضطراب را دخیل می دانند.
درمان
اگر دندان قروچه زود تشخیص داده شود، می توان با یافتن علت اولیه و رفع آن، این مسأله را نیز درمان کرد اما اگر دیر شده باشد, دندان قروچه به صورت یک عادت در خواهد آمد و حالا باید آن را با روش های اصلاح عاداتی، درمان کرد، در اینجا به چند روش درمانی اشاره می کنیم:
• مکمل های غذایی
• کنترل و درمان اضطراب
• محافظ (گارد) دهانی ساخته شده توسط دندانپزشک
• راه های کمکی دیگر

۱۰ ماده ی غذایی برای سالم ماندن دندان ها

 

کرفس
خوردن کرفس اولا باعث افزایش ترشح بزاق می شود که می دانیم بزاق خاصیت ضد پوسیدگی و محافظت از دندان ها را دارد. دوما جویدن زیاد کرفس باعث ماساژ لثه می شود و به صورت مکانیکی، به تمیز کردن سطوح دندان ها کمک می کند.

پنیر
محیط دهان را متعادل می کند و از خورده شدن مینای دندان به وسیله اسیدهای ناشی از تجزیه خوراکی ها جلوگیری می کند و روی مینای دندان خاصیت بازسازی و محافظت کننده دارد. خوردن یک تکه پنیر، بلافاصله پس از مصرف خوراکی های حاوی مواد قندی، می تواند در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها مفید باشد. البته باید بدانیم هیچ چیز جای مسواک زدن به موقع و استفاده صحیح از نخ دندان را نمی گیرد.

چای سبز
چای سبز با داشتن پلی فنول ها و آنتی اکسیدان، باکتری های مضری که ایجاد پوسیدگی و بوی بد دهان می کنند را از بین می برد. همچنین بسیاری از چای سبز ها حاوی فلوراید هستند و می دانیم که فلوراید، دندان ها را از پوسیدگی محافظت می کند.

کیوی ، سیب ، توت فرنگی و مرکبات
این میوه ها حاوی ویتامین C فراوان هستند و برای لثه مفیدند چون که ویتامین C در ساختمان شبکه کلاژن موجود در لثه ها و پوست، ضروری و لازم می باشد. همچنین گاز زدن سیب عمل تمیز کردن دندان ها را به صورت مکانیکی انجام می دهد.

پیاز
پیاز خام با داشتن ترکیبات سولفور آنتی باکتریال قوی، باکتری های مضر دهان را از بین می برد و برای سلامت دندان و لثه مفید است. شایان ذکر است که مصرف پیاز همراه با جعفری یا نعنا می تواند از ایجاد بوی بد آن در دهان جلوگیری کند. همچنین آب پیاز می تواند در کاهش درد دندان موثر باشد.

کنجد
بعضی مغز ها به خصوص کنجد با داشتن کلسیم زیاد، می توانند در حفظ استحکام استخوان های اطراف دندان ها مفید واقع شوند.

قارچ
طبق تحقیقات انجام شده، قارچ به واسطه ی داشتن گلوکان نوع A می­تواند از تشکیل پلاک میکروبی و ایجاد پوسیدگی در سطوح دندان­ها جلوگیری کند

هویج، بروکلی و کدو تنبل
این سبزیجات به مقدار زیاد حاوی ویتامین A می باشند که برای مینای دندان مفید و ضروری است

شیر و ماست
این دو حاوی کلسیم فراوان هستند که می دانیم برای دندان و استخوان مفید است. ماست بدون مواد شیرین کننده می تواند به دلیل داشتن اسید لاکتیک، برای سلامت لثه بسیار مفید باشد و از ایجاد بیماری های لثه جلوگیری کند.

آب
نوشیدن آب می تواند همچون بزاق عمل شتشوی دندان ها و پاک کردن مواد غذایی بین دندان ها را انجام دهد و لثه را هیدراته می کند

دندانپزشکی بدون درد

تنها عاملی که دندانپزشکی را ناخوشایند می کند درد در حین اعمال دندانپزشکی است.
دندانپزشکی بدون درد رویکردی است که درد را در حین اعمال ‏دندانپزشکی حذف می کند و به هراس از دندانپزشکی پایان می دهد.از روشهای متنوعی برای جلو گیری از هراس و درد در حین اعمال دندانپزشکی ‏استفاده می شود.
با ایجاد محیطی صمیمی و آرام و انتظار کشیدن کمترمراجعین قبل از کارهای دندانپزشکی آرامش روانی مراجعین کمتر میشود .
در افراد بسیار مضطرب با تجویز دارو های آرامش بخش با دوز بسیار کم این اضطراب مرتفع ‏خواهد شد ‏. توضیح کامل در مورد روند درمان توسط دندانپزشک و در جریان قرار گرفتن مراجعین از ‏پروسه درمان و همراهی آنان تا پایان درمان بخش اعظمی از سوالات ونگرانی ها را مرتفع می کند.
فبل از انجام اعمال دندانپزشکی توسط ژل های بی حس کننده موضعی روی ناحیه درمان از درد ‏تزریق به میزان قابل توجهی کاسته می شود .‏ بی حسی کامل ناحیه درمان در حین اعمال دندانپزشکی تجربه ای وصف ناشدنی رااز درمان های ‏دندانپزشکی به خاطره ها می افزاید ‏ و این همه در مورد اطفال و کسانی که اولین تجربه ها را می خواند بگذرانند بسیار حای اهمیت است
‏نیاز به ذکر نیست که اولین تجربه همیشه در خاطر می ماند ‏ با انجام درمان روی چند دندان دریک جلسه ار تعداد دفعات مراجعه کاسته می شود و این چیزی ‏است که اغلب مراجعین خواستار آن هستند.

با خمیردندان بیشتر آشنا شوید

۱- عمل تمیز کنندگی: که باعث حالت تمیزی دندان از پلاک میکربی و خوشبو شدن دهان می شوند.
۲- اثر درمانی: که با داشتن ترکیبات خاصی نظیر فلوراید موجب افزایش مقاومت دندان می شوند.
ترکیب خمیر دندان:
۱- مواد ساینده: که قسمت عمده خمیر دندان را تشکیل داده و موجب پولیش سطوح دندان و پاک شدن آن از پلاک، مواد غذائی و … می شود.
۲- ترکیبات فلوراید: که موجب افزایش مقاومت مینا در برابر پوسیدگی می شود.
۳- اسانس: که موجب خوشبو شدن خمیر دندان و دهان می شود.
۴- مواد دترژانت: که موجب کف گردن خمیر دندان در هنگام استفاده می شود.
مزیت یک خمیر دندان از نظر طبی آنست که درصد مواد ساینده و موادی باعث قوام خامه¬ای آن می شود چقدر است در حالیکه بسیاری از مردم کیفیت خمیر دندان را با میزان کف کردن آن می سنجند، کف کردن خمیر دندان فقط موجب سهولت حرکت مسواک می شود. همچنین بو، مزه، اسانس، رنگ و غیره، یک خمیر دندان نیز نشانه کیفیت آن نیست و به همه توصیه می کنیم که برای حفظ بهداشت خود، از مصرف خمیر دندانهای بی نام و نشان که مورد تائید مراجع ذیصلاح بهداشتی و مهر استاندارد نیستند استفاده نکنید.

اولين دندان كودك

از وقتى كه اولين دندان كودك شروع به درآمدن از لثه مى كند، نياز به مراقبت از دندانها شروع مى شود. در حقيقت پيشنهاد مى شود وقتى اولين دندان كودك درآمد و يا حداكثر تا يك سالگى دندانپزشك كودك را معاينه كند.در اين معاينه دندانپزشك پوسيدگى دندانى و عادات دهانى كه ممكن است بر دندانها اثر بگذارد،مثل مكيدن انگشت را بررسى مى كند.همچنين دندانپزشك مى تواند نحوه تميز كردن دندانهاى كودكتان را به شما آموزش دهد.

به محض اينكه اولين دندان فرزندتان درآمد، مسواك زدن را با مسواكهاى مخصوص كودكان بايد شروع كرد.در كودكان زير ٣ سال از خميردندانهاى مخصوص ( با فلورايد كمتر) و با طعمى كه كودكتان آنرا دوست دارد ،به مقدار خيلى كم استفاده كنيد(عكس زير سمت چپ).براى كودكان ٣-٦ سال مى توان از خميردندانهاى فلورايددار استفاده كرد ولى مقدار آن نبايد بيشتر از اندازه يك نخود باشد.(عكس زير ) دندانهاى فرزندتان را به آرامى روزى دو بار( صبح و شب) تمیز نمایید.

قطره آهن

قطره آهن در صورتی كه روی دندان‌ها چكانده شود و یا با دندان‌ها تماس پیدا كند، می‌تواند موجب تغییر رنگ آنها شود. بنابراین برای اینكه قطره آهن موجب این دردسرها نشود، بهتر است مادر آن را با یك قطره ‌چكان در حلق كودك بچكاند تا بلافاصله بلعیده شود و با دندان‌ها تماس پیدا نكند.

پس از مصرف قطره آهن می‌توان دهان كودك را شست و یا از یك قطعه گاز استریل برای پاك‌كردن دندان‌های كودك استفاده كرد.

مصرف یك لیوان آب لیمو یا آب‌پرتقال نیز به شست و شوی بقایای قطره آهن از روی دندان‌ها كمك می‌كند. ولی فراموش نكنید قطره آهن نمی‌تواند موجب پوسیدگی دندان‌های كودكان شود.

اگر كودك شما در كنار سیاه‌ شدن دندان‌هایش از پوسیدگی دندان‌ها شكایت دارد، آن را به حساب قطره آهن نگذارید، این پوسیدگی نتیجه رعایت نكردن بهداشت دندان‌ها پس از مصرف شیر و یا سایر تنقلات است.

بنابراین به كودكتان كمك كنید تا بهتر مسواك بزند و پس از آنكه خودش دندان‌هایش را مسواك زد، خود شما نیز مسوولیت اصلی مسواك‌زدن دندان‌هایش را برعهده گرفته و یك‌بار با دقت تمام دندان‌هایش را مسواك بزنید.

قطره آهن را با احتیاط بچکانید تا با دندانها برخورد نکند

مراحل جرمگیری دندان

بیمار وقتی به دندانپزشکی مراجعه می کند دندانپزشک ابتدا وضعیت دندان های او را معاینه می کند در صورت نبود مشکل دندانی و یا التهاب لثه، جرم روی دندان و یا لثه را به وسیله ی جرمگیر تمیز می کند. این کار به دلیل این است که جرم های سطحی از بین بروند تا روی دندان ها رسوب نکند. سپس به وسیله ی مسواک برقی دندان ها را به طور کامل تمیز می کند تا جرم روی دندان و لثه کاملا از بین برود. سپس دندانپزشک به وسیله ی نخ دندان های مخصوص و حرفه ای جرم بین دندان ها را از بین می برد. سپس بعد از بروساز کردن دندان ها تیمار فلوراید انجام می شود.

رویش دندانهای شیری از چه زمان آغاز می شود؟

معمولا از ۶ ماهگی شروع می شود و تا حدود ۵/۲ سالگی طول می کشد تعداد دندانهای شیری ۲۰ عدد است.از دندانهای شیری اطفال باید مراقبت شود. از حدود ۵/۵ تا ۱۲ سالگی به تدریج دندانهای شیری لق می شوند و می افتند و هر دندان شیری که می افتد ۲ تا ۶ ماه طول می کشد تا جای آن دندان دایمی در بیاید .تعداد دندانهای دایمی ۳۲ عدد است